Internet i telewizja po kablu. Jak zamontować gniazdo antenowe?
04 Październik 2017
Gniazda w instalacji szeregowej i równoległej
Instalacja szeregowa polega na tym, że jeden przewód biegnie przez wiele odbiorników. Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie może wydawać się prostsze, ale ma ono istotną wadę – uszkodzenie jednego gniazdka będzie wpływać na odbiór we wszystkich następnych gniazdach. W instalacjach tego typu stosuje się gniazda antenowe przelotowe oraz końcowe. Te pierwsze montujemy przy wszystkich odbiornikach poza ostatnim, gdzie znajdzie się gniazdo końcowe. Dodatkowo gniazda przelotowe powinny różnić się stopniem tłumienia. Stosujemy większą tłumienność przy gniazdach znajdujących się w szeregu bliżej anteny. System szeregowy bywa też nazywany instalacją przelotową.
Instalacja równoległa ma schemat „gwiazdy”. W takim układzie do każdego odbiornika jest prowadzony osobny kabel od anteny. Ten rodzaj instalacji jest mniej kłopotliwy podczas użytkowania niż układ szeregowy i zdecydowanie częściej można go spotkać w nowym budownictwie. W instalacjach gwieździstych stosuje się jedynie gniazda końcowe.
Gniazda antenowe typu F
Gniazda typu F są najprostszym rozwiązaniem. Kiedy można je zastosować? Ten rodzaj jest odpowiedni, gdy mamy do czynienia z kablem koncentrycznym przesyłającym jeden sygnał od źródła do odbiornika. W sprzedaży można znaleźć gniazda antenowe typu F pojedyncze oraz podwójne.
Gniazdo podwójne umożliwia wprowadzenie dwóch sygnałów antenowych, co jest szczególnie przydatne, gdy chcemy podłączyć nagrywarkę. W takim wypadku mamy dwa źródła sygnału – do gniazda wchodzą i wychodzą dwa niezależne sygnały.