Jak podłączyć włącznik światła?
UWAGA: Jeśli nie masz pewności, doświadczenia lub niezbędnych narzędzi podłączenie włącznika światła powinien wykonać fachowiec.
Po to, aby lampa zaświeciła, potrzebne jest podpięcie przewodów (fazowego i neutralnego) znajdujących się w puszce elektrycznej. Przed rozpoczęciem prac montażowych należy wyłączyć napięcie. Warto też poczynić pewne przygotowania, które pomogą w instalacji włącznika światła i znacznie przyspieszą pracę. Włącznik do lampy nie jest skomplikowanym urządzeniem i montaż tego elementu jest dość prosty. Niemniej, jeśli nie czujemy się na siłach do wykonania takiej czynności, zawsze możemy wezwać fachowca. Firma Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. oraz inni producenci włączników nie ponoszą odpowiedzialności za nieprawidłowy montaż sprzedawanych produktów.
Przygotowanie do montażu włącznika światła
Pierwszy krok to – jak wspomniano wyżej – odcięcie energii elektrycznej dochodzącej do puszki. W tym celu po prostu wciskamy odpowiedni „korek” lub przestawiamy wyłącznik, zależnie od tego, jak wyglądają zainstalowane w naszym domu bezpieczniki. Ponadto warto zaopatrzyć się w próbnik napięcia (najlepiej w formie śrubokręta) oraz śrubokręt krzyżowy. Przydadzą się też złączki elektryczne.
Jak działa włącznik do lampy?
Włącznik światła rozwiera lub zamyka przewód elektryczny, żeby zaświecić lub zgasić żarówkę w lampie. Gdy obwód jest zamknięty, przepływa przez niego prąd, który dociera do żarówki – dzieje się to oczywiście wtedy, gdy włącznik jest w pozycji włączonej. Po wyłączeniu obwód jest przerywany, a więc prąd nie może dotrzeć do lampy.
Aby standardowa żarówka 230 V mogła świecić, niezbędne jest podpięcie przewodu fazowego oraz neutralnego – elementy te znajdują się na każdym schemacie włącznika światła. Bardzo ważne jest jednak również podpięcie przewodu ochronnego do zacisku w lampie, żeby wyrównać potencjał obudowy z potencjałem otoczenia. Takie rozwiązanie chroni użytkowników przed porażeniem, np. wtedy, gdy dotkną uszkodzoną lampę.
Elektrycy, jak i sami domowi majsterkowicze mieliby nieco utrudnione zadanie, gdyby nie pewne standardy, które pozwalają na szybkie zidentyfikowanie poszczególnych elementów. Każdy przewód oznaczony jest odpowiednim kolorem:
- przewód fazowy – brązowy,
- przewód neutralny – niebieski,
- przewód ochronny – żółto-zielony.
Na każdym wyłączniku oferowanym przez Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. są odpowiednie oznaczenia, według których należy podłączać poszczególne przewody. Osoby, które mają już pewne doświadczenie z montażem włączników światła, z pewnością szybko zorientują się, w jaki sposób należy działać.
Podłączenie wyłącznika światła w praktyce
W puszce elektrycznej znajdziemy wszystkie opisane typy przewodów. Dodatkowo może się w niej znajdować trzyżyłowy przewód do podłączenia kolejnego wyłącznika.
Próbnikiem sprawdzamy, czy nie ma potencjału na przewodach zasilających. Następnie ściągamy izolację z końcówek przewodów (za pomocą noża lub ściągacza izolacji). Używając złączek elektrycznych łączymy przewody neutralne. Tą samą czynność wykonujemy dla przewodów ochronnych.
Teraz czas na kluczowy element podłączenia włącznika światła, czyli wsunięcie przewodów fazowych. Po jednej stronie umieszczamy przewód zasilający wyłącznik oraz przewód zasilający inny wyłącznik (aby potencjał był przekazywany do innego wyłącznika). Po drugiej stronie wsuwamy przewód fazowy, który prowadzi do lampy.
Na koniec montujemy sam wyłącznik. Jego pozycję dodatkowo warto sprawdzić poziomicą, nim nałożymy gumowy element ochronny oraz klawisz. Kolejnym etapem jest włączenie bezpieczników i sprawdzenie czy łącznik działa.
Instalacja musi zostać wykonana przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach przy wyłączonym napięciu oraz musi odpowiadać krajowym normom bezpieczeństwa. Firma Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. jako producent osprzętu elektroinstalacyjnego nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w trakcie przeprowadzania prac przez osoby bez odpowiednich uprawnień.