Jak zwiększyć stopień ochrony łączników i sprawić aby stały się hermetyczne?
14 Luty 2018
Stopień ochrony
Stopień ochrony (IP) jest ściśle zależny od budowy produktu oraz zabezpieczenia mechanizmu, urządzenia elektrycznego. IP ustalany jest na podstawie odporności na trzy istotne cechy: dostęp do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych oraz wnikaniem wody. Kod IP jest ustalany zgodnie z wytycznymi zawartymi w normie PN-EN 60529:2003.
Łącznik IP 20 czy IP 44?
Najpopularniejsza ochroną, która zabezpiecza części elektryczne produktu w stopniu podstawowym jest IP 20. Obudowa produktu zabezpiecza przed dostaniem się do wnętrza ciał stałych o średnicy nie mniejszej niż 12,5mm oraz uniemożliwia dostęp palców. Produkty, spełniające wytyczne normy dotyczące IP 20, są bezpieczne dla użytkowników osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki czemu są bardzo często instalowane w domach, biurach. Serie DECO oraz FLEXI posiadają, produkty o stopniu ochrony IP 44, który świadczy o zabezpieczeniu mechanizmu przed wnikaniem ciał stałych o średnicy większej niż 1mm, uniemożliwia dostęp narzędziami, drutami lub zbliżonymi przedmiotami o średnicy nie mniejszej niż 1mm. Produkty z IP 44 posiadają ochronę przed kroplami wody padającymi ze wszystkich stron. Zwiększony stopień ochrony jest idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie poziom wilgoci jest wyższy tj. łazienki, pomieszczenia gospodarcze, garaże, pralnie, kotłownie czy piwnice. Zastosowanie produktów o IP 44 jest większe niż w przypadku produktów ze stopniem ochrony 20.
Seria DECO i FLEXI jest wzbogacona o praktyczny i funkcjonalny produkt uzupełniający, podnoszący stopień ochrony z IP 20 do IP 44. Uszczelniacz (U-1) przeznaczony do montażu w łącznikach typu: jednobiegunowe, świecznikowe, schodowe, zwierne „dzwonek”, zwierne „światło”, krzyżowe, dwubiegunowe, jednobiegunowe ze schodowym. Hermetyczne łączniki (po zastosowaniu uszczelniacza U-1) idealnie sprawdzają się w łazienkach, nad blatami kuchennymi, w laboratorium, w salonach fryzjerskich oraz wszędzie tam, gdzie narażenie na przedostanie się ciał stałych oraz kropel wody jest zdecydowanie większe. Uszczelniacz (IP 44) jest przeznaczony do samodzielnego montażu w łącznikach serii DECO oraz FLEXI (z wyjątkiem łączników w stylu amerykańskim) we wszystkich wariantach kolorystycznych dostępnych w danej serii DECO oraz FLEXI.
Instalacja uszczelniacza
Uszczelniacz należy osadzić równolegle pomiędzy kostką łącznika, a blachą centralną mechanizmu. W prawidłowym ułożeniu w otworach uszczelniacza znajdują się klawisze wewnętrzne mechanizmu (uszczelniacz nie jest kompatybilny z łącznikami potrójnymi oraz żaluzjowymi). Po tej czynności należy zamontować ramkę wewnętrzną, a następnie klawisz/klawisze. Instalacja musi zostać wykonana przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach przy wyłączonym napięciu oraz musi odpowiadać krajowym normom bezpieczeństwa. Szczegółowa instrukcja montażu uszczelniacza jest dostępna na www.karlik.pl.
Dopełnieniem łączników z uszczelniaczem (o stopniu ochrony IP 44) są ramki – ramka pośrednia DECO (DRPH), ramka zewnętrzna FLEXI (FRH). Ramki posiadają nadruk/piktogram „IP 44” i dostępne są w pełnej kolorystyce danej serii. Ramki pośrednie można stosować również w ramkach wielokrotnych.