Włączanie światła z wielu miejsc
27 Lipiec 2017
Czym jest łącznik schodowy?
Jak sama nazwa wskazuje, łącznik schodowy jest najczęściej wykorzystywany do sterowania oświetleniem w okolicy schodów. Z oczywistego powodu potrzeba zastosowania takiego rozwiązania najczęściej zachodzi przy przejściach pomiędzy piętrami – gdy zapalimy światło na parterze i wejdziemy na piętro, chcemy je wygodnie zgasić już na górze (i odwrotnie).
Aby sterować oświetleniem w taki sposób, należy zamontować dwa łączniki na obu kondygnacjach. Oba łączniki mogą zmienić stan obwodu elektrycznego na otwarty lub zamknięty. To oznacza, że będziemy mogli swobodnie włączać i wyłączać światło za pomocą każdego z dwóch łączników.
Łączniki muszą być połączone za pomocą dwóch przewodów. Ponadto do pierwszego łącznika musimy poprowadzić przewód fazowy. Do drugiego podłączamy lampę, a do niej prowadzimy niezależnie przewody ochronny oraz neutralny.
Jak działa łącznik krzyżowy?
Dwa włączniki schodowe będą niewystarczające, gdy postanowimy stworzyć instalację, w której jednym źródłem światła będzie można sterować z trzech i większej liczby miejsc. W takim przypadku należy zastosować dwa włączniki schodowe oraz odpowiednią liczbę modeli krzyżowych – jeden na każdy dodatkowy punkt. Innymi słowy, w przypadku trzech miejsc, czyli np. klatki schodowej łączącej parter i dwa piętra, należy zastosować dwa łączniki schodowe oraz wpięty między nimi łącznik krzyżowy. Jeżeli mamy parter i trzy piętra, dokładamy jeszcze jeden łącznik krzyżowy (czyli dwa schodowe i dwa krzyżowe). Pomiędzy łącznikami schodowymi może być dowolna liczba łączników krzyżowych, choć w praktyce bardzo rozbudowane instalacje mogą okazać się trudne do wykonania.
Podobnie jak w poprzednim przypadku, pomiędzy kolejnymi łącznikami prowadzimy dwa przewody. Ponadto do pierwszego łącznika schodowego podłączamy przewód fazowy. Lampa będzie połączona z drugim łącznikiem schodowym. Do lampy trzeba doprowadzić niezależne przewody ochronny oraz neutralny.